[ad_1]

در این مطلب با نتایج بنچمارک‌های مختلف روی پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام آشنا می‌شویم و نتایج به‌‌دست‌آمده را با نتایج بنچمارک‌های پرچم‌داران فعلی دنیای گوشی هوشمند مقایسه می‌کنیم.

امسال مانند هر سال، شاهد معرفی پرچم‌داران اندروید زیادی خواهیم بود؛ اما احتمالا یکی از موارد مشترک در اکثر این گوشی‌های پرچم‌دار، استفاده از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ خواهد بود. به همین دلیل آگاهی از نتایج بنچمارک‌های این گوشی‌ها می‌تواند سودمند باشد. در همین ابتدا بهتر است نکته‌ای را بیان کنیم: بنچمارک‌ها به خودی خود نمی‌توانند بازتاب‌دهنده‌ی کارایی یک پردازنده در دنیای واقعی باشند و نمی‌توانیم نتایج بنچمارک‌ها را به‌طور مستقیم به تجربه‌ی کاربری مرتبط سازیم. نتایج بنچمارک‌ها اعداد و ارقامی هستند که اطلاعاتی در اختیار ما قرار می‌دهند؛ ولی کسی نمی‌تواند بگوید دستگاهی به‌ خاطر کسب نتایج بالاتر در یک بنچمارک، قطعا بهتر است.

مقاله‌های مرتبط:

به‌ لطف طراحی جدید اسنپدراگون ۸۴۵، سرعت واحد پردازش مرکزی ۲۵ درصد بالاتر از مدل پیشین است و پردازنده‌ی گرافیکی نیز افزایش سرعت ۳۰ درصدی به خود دیده است. پس می‌توان انتظار داشت که این پردازنده نتایج بهتری از خود به نمایش بگذارد؛ در حقیقت نتیجه‌ی بنچمارک‌ها نشان می‌دهد که این پردازنده سریع‌تر از گذشته است. اما پیش از پرداختن به اعداد و ارقام،‌ بد نیست نگاهی به ویژگی‌های اسنپدراگون ۸۴۵ و گوشی مرجع استفاده‌شده جهت انجام بنچمارک‌ها داشته باشیم.

پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845

مانند اسنپدراگون ۸۳۵ که سال گذشته معرفی شد، کوالکام ادعا می‌کند که همه چیز در اسنپدراگون ۸۴۵ کاملا جدید است. در این سیستم روی چیپ (SoC) از طراحی مرجع جدیدی برای واحد پردازش مرکزی (CPU) استفاده شده که بر اساس هسته‌های کورتکس A75 و A55 شرکت ARM است؛ همچنین توانایی پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) نیز در این سیستم روی چیپ افزایش یافته است. یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اسنپدراگون ۸۴۵، به‌روزرسانی معماری پردازشگرهای سیگنال‌ دیجیتال (DSP) موسوم به Hexagon است. جهت انجام پردازش‌های مرتبط با هوش مصنوعی، توانایی این معماری نسبت به گذشته ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا کرده است. ما برای انجام آن دسته از پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین که روی گوشی اجرا می‌شوند، روز به روز بیشتر به این پردازشگرهای سیگنال‌ دیجیتال وابسته می‌شویم. البته بنچمارک‌هایی برای سنجش توانایی این پردازشگرها وجود دارند؛ اما در مراحل اولیه‌ی تکامل خود هستند و به همین دلیل نمی‌توان به آسانی به نتایج آن‌ها اعتماد کرد.

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند به پردازشگر سیگنال‌ تصویری وابسته هستند و در اسنپدراگون ۸۴۵ هم از پردازشگر سیگنال‌ تصویری جدیدی استفاده شده است. آخرین سیستم روی چیپ کوالکام از ثبت ویدئوهای HDR نیز پشتیبانی می‌کند و دستگاه‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۴۵، اولین گوشی‌های هوشمندی خواهند بود که تونایی ثبت ویدئوهای HDR خواهند داشت. در این سیستم روی چیپ از مودم LTE جدید X20 استفاده شده است که ویژگی‌هایی مانند استفاده‌ی همزمان دو سیم‌کارت از ارتباط LTE، سرعت‌های بالاتر به لطف جمع‌آوری سیگنال‌ها در پنج باند مختلف و چندین بهبود دیگر با خود به همراه می‌آورد. همچنین نباید فراموش کرد که کوالکام هر سال تلاش می‌کند امنیت پردازنده‌های خود را افزایش دهد.

اما نتایج بنچمارک‌هایی که در ادامه ارائه خواهند شد بیشتر به واحد پردازش مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی موجود در این سیستم روی چیپ مربوط می‌شوند. برای آشنایی با رویه‌ی انجام کار و نتایج بنچمارک‌ها در ادامه‌ی مطلب با زومیت همراه باشید.

گوشی مرجع کوالکام و بنچمارک‌های مورد استفاده

مرجع کوالکام برای اسنپدراگون ۸۴۵ تقریبا شبیه به یک گوشی معمولی است؛ به این دلیل از کلمه‌ی «تقریبا» استفاده می‌کنیم که استیکرهای مختلفی سراسر این گوشی را پوشانده‌اند تا برخی اطلاعات مربوط به این دستگاه را پنهان کنند. ظاهر گوشی زمخت و بیشتر به یک نمونه‌ی اولیه شبیه است تا یک گوشی نهایی؛‌ البته از ابزاری که صرفا برای تست‌های مهندسی استفاده می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت ظاهری زیبا و شکیل داشته باشد. اما اگر این گوشی را با مرجع اسنپدراگون ۸۳۵ مقایسه کنیم، می‌بینیم که نسبت به نمونه‌ی قبلی باریک‌تر و ظریف‌تر است.

گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۴۵

این گوشی فوق‌العاده ساده است و در آن از ویژگی‌هایی مانند سیستم‌ خنک‌کننده‌ی فوق‌العاده و مقاومت در مقابل آب و گردوغبار خبری نیست؛ همچنین می‌توان از آن به‌عنوان یک گوشی عادی استفاده کرد، اما این دستگاه پر شده است از ابزارهای اشکال‌زدایی (Debugging) و احتمالا نرم‌افزار گوشی هم پایداری چندانی ندارد. در این دستگاه از اندروید ۸.۰ به همراه ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع LPDDR4X استفاده شده است.

بنچمارک‌های استفاده‌شده همان‌هایی هستند که در پلی‌استور وجود دارند؛‌ اما نسخه‌های استفاده‌شده توسط کوالکام به‌وسیله‌ی توسعه‌دهندگان بنچمارک‌ها تغییر داده شده‌اند تا نتوانند به اینترنت متصل شوند. پیش از انجام بنچمارک‌ جهت مطلب حاضر، کوالکام آن‌ را انجام داده بود؛ ولی تفاوت چندانی بین بنچمارک‌های کوالکام و بنچمارک‌های این مقاله مشاهده نشد.

در ادامه نتایج بنچمارک‌های گرفته‌شده با استفاده از گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۴۵ در مقایسه با برخی از پرچم‌داران فعلی بازار ارائه شده‌ است. این پرچم‌دارها شامل میت ۱۰ پرو هواوی (اندروید ۸.۰)، گلکسی نوت ۸ (نسخه‌ی ویژه‌ی آمریکا با اندروید ۷.۱)، گلکسی اس ۸ پلاس (اندروید ۷.۰)، پیکسل ۲ اکس‌ال (اندروید ۸.۱) و وان‌پلاس ۵‌ تی (اندروید ۸) می‌شوند. لازم به ذکر است که تمام این دستگاه‌ها پیش از انجام بنچمارک‌، خاموش و روشن شدند.

نتایج بنچمارک‌ها

در جدول زیر نتایج بنچمارک‌های گرفته‌شده ارائه می‌شود. با توجه به حجم اعداد و ارقام، شاید خواندن جدول و نتیجه‌گیری بر اساس آن کار آسانی نباشد؛ پس توصیه می‌کنیم بیشتر به نمودارها و توضیحات ارائه‌شده در ادامه‌ی مطلب توجه داشته باشید و از این جدول به‌عنوان یک مرجع کلی استفاده کنید.

گوشی / بنچمارک Geekbench 4 (Single-Core) Geekbench 4 (Multi-Core) GFX Bench (Car) GFX Bench (Manhattan 3.1) GFX Bench (Manhattan 3.0) GFX Bench (T-Rex) AnTuTu ۳D Mark (Slingshot 3.1) ۳D Mark (Slingshot 3.0) Octane Kraken SunSpider JetStream
گوشی مرجع اسنپدراگون ۸۴۵ ۲۴۵۰ ۸۱۰۹ ۲۰۸۶ ۳۷۶۹ ۵۱۶۰ ۸۴۳۴ ۲۶۵۹۲۴ ۴۸۹۵ ۶۱۱۴ ۱۵۹۲۵ ۲۴۴۵ ۴۵۵.۵ ۸۵.۸
پیکسل ۲ اکس‌ال ۱۹۰۴ ۶۳۵۹ ۱۴۷۳ ۲۵۸۵ ۳۷۹۰ ۶۴۷۰ ۲۰۵۸۵۰ ۳۹۸۱ ۵۰۴۸ ۱۲۰۱۵ ۳۵۳۷ ۴۹۴.۲ ۶۱.۲
وان‌پلاس ۵‌ تی ۱۹۸۰ ۶۷۹۵ ۱۵۳۷ ۲۶۱۹ ۳۸۴۱ ۶۳۱۷ ۲۱۳۳۲۷ ۴۱۳۰ ۴۹۸۳ ۱۲۲۵۲ ۳۴۵۰ ۵۳۴ ۶۳.۱
میت ۱۰ پرو ۱۹۱۹ ۶۷۲۰ ۱۳۰۳ ۲۳۱۱ ۴۰۳۳ ۶۹۵۴ ۲۱۳۸۷۹ ۳۰۷۵ ۳۲۲۲ ۱۱۲۷۷ ۳۹۹۹ ۶۰۳ ۵۵
گلکسی اس ۸ پلاس ۱۸۵۵ ۶۳۶۷ ۱۳۴۴ ۲۴۰۶ ۳۵۲۸ ۵۹۸۳ ۱۹۵۵۹۰ ۳۸۱۲ ۴۸۸۷ ۱۱۴۸۲ ۳۳۲۶ ۴۷۸.۵ ۶۲.۱
گلکسی نوت ۸ ۱۸۶۸ ۶۶۲۲ ۱۴۷۸ ۲۶۱۶ ۳۸۲۰ ۶۴۶۶ ۲۰۳۳۵۳ ۴۰۲۹ ۵۱۱۶ ۱۰۳۸۲ ۳۲۳۲ ۵۵۸.۴ ۵۹.۵
اسنشال فون ۱۹۲۲ ۶۵۳۴ ۱۴۸۸ ۲۴۵۰ ۳۴۴۶ ۵۷۴۷ ۲۰۲۷۳۰ ۳۸۰۲ ۴۴۸۳ ۱۱۹۷۱ ۳۲۱۴ ۵۵۱ ۶۵.۶

 گیک‌بنچ

یکی از بنچمارک‌های مورد استفاده، نسخه‌ی ۴ گیک‌بنچ بود. وظیفه‌ی این بنچمارک اندازه‌گیری قدرت خام واحد پردازش مرکزی (CPU) است. در نمودار زیر ستون‌های آبی‌رنگ نتایج بنچمارک در حالت چندهسته‌ای و ستون‌های قرمز‌رنگ نتایج بنچمارک در حالت تک‌‌هسته‌ای را نشان می‌دهند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

GFXBench GL Benchmark

این بنچمارک بر توانایی گرافیکی سیستم روی چیپ متمرکز است و آزمون‌های مختلفی بر اساس Open GL ES در نسخه‌های ۳.۱، ۳.۰ و ۲.۰ انجام می‌دهد. در این آزمایش آزمون‌های Car Chase، Manhattan 3.1، Manhattan 3.0 و T-Rex در حالت آف‌اسکرین (Offscreen) انجام شدند؛ به این معنا که تمام آن‌ها با یک رزولوشن ثابت انجام شده‌اند که با رزولوشن نمایشگر دستگاه ارتباطی ندارد. در نمودار پایین، ستون آبی‌رنگ نشان‌دهنده‌ی نتایج آزمون Car Chase، ستون قرمز‌رنگ نشان‌دهنده‌ی نتایج آزمون Manhattan 3.1، ستون زرد‌رنگ نشان‌دهنده‌ی نتایج آزمون Manhattan 3.0 و ستون سبزرنگ نشان‌دهنده‌ی نتایج آزمون T-Rex هستند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

آنتوتو

آنتوتو یک بنچمارک جامع است که با ارزیابی سرعت حافظه‌ی ذخیره‌سازی، حافظه‌ی رم، واحد پردازش مرکزی، پردازشگر گرافیکی و برخی موارد دیگر به‌طور همزمان، یک امتیاز کلی ارائه می‌دهد. اما باید در نظر داشت که این امتیاز شاید کمک زیادی به ما نکند؛ چرا که از برخی مشخصات گوشی مرجع کوالکام از جمله نوع حافظه‌ی ذخیره‌سازی آگاه نیستیم. با این وجود، با توجه به فراگیر بودن این آزمون، بد نیست نگاهی به نتایج آن داشته باشیم.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

۳DMark

این بنچمارک در رایانه‌های شخصی بسیار رواج دارد و چند سالی است که در دنیای گوشی‌ هوشمند نیز توجه زیادی به خود جلب کرده. در این بررسی از آزمون Slingshot Unlimited در بنچمارک ۳DMark با OpenGL ES نسخه‌ی ۳.۰ و ۳.۱ استفاده شد. لازم به ذکر است که برای این آزمون در تمام دستگاه‌ها از یک رزولوشن واحد استفاده می‌شود. در نمودار زیر ستون آبی‌رنگ مربوط به نسخه‌ی ۳.۱ و ستون قرمز‌رنگ مربوط به نسخه‌ی ۳.۰ Open GL ES هستند.

نتایج بنچمارک اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 Benchmark Results

بنچمارک‌های وب

در زمینه‌ی بنچمارک‌های وب از چهار بنچمارک Octane، Kraken، SunSpider و JetStream استفاده شد. دو پنچمارک Octane و SunSpider برای اندازه‌گیری توانایی سیستم روی چیپ در زمینه‌ی جاوااسکریپت مورد استفاده قرار می‌گیرند.  به‌ نظر می‌رسد نتایج Octane بتوانند تا حدی بازتاب‌دهنده‌ی تجربه‌ی نهایی مرور وب در یک پلتفرم خاص باشند. JetStream جایگزینی برای SunSpider است که انتقاداتی به آن وارد می‌شود. توجه داشته باشید که در بنچمارک‌های Kraken و SunSpider نمره‌ی کمتر نشان‌دهنده‌ی کارایی بالاتر است و در بنچمارک‌های Octane و JetStream، نمرات بالاتر نشان‌دهنده‌ی کارایی بیشتر هستند.

برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید

این بار به سراغ دیگر پردازنده‌های ساخت کوالکام رفته‌ایم و به کمک چهار بنچمارک که از بقیه سنگین‌تر هستند، اسنپدراگون ۸۴۵ را با پردازنده‌هایی از نسل‌ها یا خانواده‌های متفاوت مقایسه کرده‌ایم. برای این مقایسه پردازنده‌های اسنپدراگون ۶۲۶، ۸۲۱ و ۸۳۵ را در مقابل اسنپدراگون ۸۴۵ قرار داده‌ایم. گوشی‌های مورد استفاده، moto Z2 Play، ZTE axon M، وان‌پلاس ۵‌ تی و دستگاه مرجع کوالکام هستند. هدف این مقایسه این است که بدانیم پردازنده‌ای میان‌رده، پردازنده‌ای قدیمی‌تر و بهترین پردازنده‌ی فعلی کوالکام که در گوشی‌های حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقایسه با اسنپدراگون ۸۴۵ چگونه ظاهر می‌شوند.

بنچمارک‌های مورد استفاده در این بخش، گیک‌بنچ نسخه‌ی ۴، ۳D Mark (نسخه‌ی ۳.۰ و ۳.۱ Unlimited)ا، GFX Bench (شامل آزمون‌های Car و Manhattan 3.1 با رزولوشن فول‌اچ‌دی در حالت آف‌اسکرین) و JetStream (جهت بررسی کارایی در نمایش صفحات وب) هستند.

برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید

نتیجه‌گیری

برتری پردازنده‌ی جدید کوالکام در تمام آزمایش‌های انجام‌شده امری قابل پیش‌بینی بود. در زمینه‌ی توانایی پردازش گرافیکی شاهد بهبود قابل توجهی هستیم و کارایی واحد پردازش مرکزی موجود در اسنپدراگون ۸۴۵، در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ به‌خوبی افزایش یافته است. نتایج به‌دست‌آمده کاملا بی‌معنی نیستند؛ این اعداد و ارقام نشان‌دهنده‌ی توانایی سخت‌افزار در انجام تعداد محدودی از وظایف هستند.

سیستم روی چیپ اسنپدراگون ۸۴۵ / Snapdragon 845 SoC

اما نتایج به‌‌دست‌آمده نشان‌دهنده‌ی میزان برتری اسنپدراگون ۸۴۵ بر اسنپدراگون ۸۳۵ از نظر کارایی نیستند و نمی‌توانند ویژگی‌های جدید این پردازنده‌ها را مد نظر قرار دهند. با این وجود، این اعداد نشان می‌دهند که واحد پردازش مرکزی و پردازنده‌ی گرافیکی موجود در آخرین محصول کوالکام، در مقایسه با اسنپدراگون ۸۳۵ سریع‌تر عمل می‌کنند و این غیر منتظره‌ نیست.

این اعداد و ارقام ممکن است به معنی بهبود تجربه‌ی کاربری باشند؛ اما دستگاه‌هایی مانند اسنشال فون نشان داده‌اند که استفاده از بهترین سخت‌افزار تضمین‌کننده‌ی بهترین تجربه‌ی کاربری نیست. بنچمارک‌ها به خودی خود بازتاب‌دهنده‌ی آن‌چه در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد نیستند. اما اگر بتوان به نتایج به‌دست‌آمده از گوشی مرجع کوالکام اطمینان کرد، اعداد و ارقام بنچمارک‌ها می‌توانند نشان‌دهنده‌ی افزایش سرعت پردازشی و توانایی گرافیکی در آینده باشند؛ البته به شرطی که به‌طور مناسب از این بهبودها استفاده شود.

[ad_2]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi پشتیبانی
fa_IRPersian
en_USEnglish fa_IRPersian