[ad_1]

ظاهرا داستان رشد روزافزون بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان یعنی چین به پایان خود رسیده چرا که برای نخستین بار در طول سال‌‌های اخیر میزان عرضه اسمارت‌‌فون در این کشور با ۴ درصد افت سالانه به ۴۵۹ میلیون واحد رسیده است. بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی Canalys، که در روز پنج‌شنبه ۲۵ ژانویه سال جاری میلادی (۵ بهمن ۱۳۹۶) منتشر شده، کاهش فروش سالانه بیش از همه متأثر از افت عرضه در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۷ بوده است. آمارهای موسسه سنگاپوری Canalys نشان می‌دهد که میزان اسمارت‌فون ارائه‌شده در سه‌ماهه منتهی به دسامبر سال گذشته میلادی در کشور چین در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ با ۱۴ درصد کاهش، ۱۱۳ میلیون واحد بوده است.

Canalys Chinas Smartphone Market First Annual Decline 2017 Report

ترکیب عرضه‌کنندگان برتر در فصل چهارم ۲۰۱۷، تغییر چندانی نسبت به سه‌ماهه سوم نداشته است. طبق گزارش Canalys، شرکت‌های هواوی، Oppo و Vivo همچنان سه فروشنده اصلی بازار چین به شمار می‌روند و تنها مورد تغییریافته نسبت به فصل سوم ۲۰۱۷، به کمپانی اپل مربوط می‌شود که با کنار زدن شائومی جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

با وجود روند نزولی بازار، تعداد اسمارت‌فون ارائه‌شده از سوی شرکت هواوی در سه‌ماهه پایانی ۲۰۱۷ با رشدی ۹ درصدی به ۲۴ میلیون واحد رسیده و جایگاه نخست عرضه را از آنِ این کمپانی ساخته است. شرکت‌های Oppo و Vivo، که هر دو از زیرمجموعه‌های BBK Electronics  به شمار می‌روند، با وجود فروش قدرتمند در بازارهای نوظهور آسیا با کاهش عرضه در کشور چین مواجه شده‌اند. Oppo در فصل چهارم ۲۰۱۷، با عرضه ۱۹ میلیون و Vivo با ارائه ۱۷ میلیون واحد گوشی هوشمند به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم میزان عرضه در چین قرار گرفته‌اند؛ ارقامی که نشان‌دهنده کاهش ۱۶ درصدی برای Oppo و افت ۷ درصدی برای Vivo در سه‌ماهه اخیر است. در فاصله زمانی اکتبر تا دسامبر ۲۰۱۷، ظاهرا اپل از عرضه آیفون ۸ و آیفون ۱۰ منتفع شده و جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است. پس از اپل، شائومی با ارائه ۱۳ میلیون دستگاه اسمارت‌فون در مکان پنجم عرضه گوشی‌ هوشمند در چین قرار گرفته‌ است.

Canalys Chinas Smartphone Market First Annual Decline 2017 Report

تخمین میزان عرضه اسمارت‌فون در بازار چین از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۷ - سبز میزان رشد و آبی میزان عرضه

نکته جالب در بازار پرتلاطم چین، درخشش هواوی در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۷ بوده است تا جایی که به عقیده کارشناسان Canalys، فصل اخیر بهترین سه‌ماهه این شرکت در بازار خانگی خود محسوب می‌شود. ارائه ۲۴ میلیون اسمارت‌فون در آخرین فصل سال گذشته میلادی، میزان کل عرضه این شرکت را در سال ۲۰۱۷ به رقم کل ۹۰ میلیون دستگاه رسانده است. به عقیده کارشناسان Canalys، ظاهرا فشار هواوی در شهرهای رده سه و چهار چین ثمربخش بوده است. به علاوه، گوشی‌های سری Nova و همچنین اسمارت‌فون‌های زیربرند Honor هم سهم بازار شرکت‌های کوچک‌تری همچون Meizu و Gionee را از آنِ خود ساخته‌اند. در واقع کارایی Honor تکمیل‌کننده موفقیت هواوی بوده، زیرا بیش از نیمی از کل عرضه‌های این شرکت مربوط به گوشی‌های این زیربرند بوده است. با این حال، رقابت میان محصولات خود هواوی و زیربرند Honor نگران‌کننده به نظر می‌رسد و احتمال دارد هواوی را با رقابتی درونی مابین محصولات این برند مواجه سازد که ظاهرا به نفع دیوایس‌های خود هواوی تمام نمی‌شود. این پدیده بر اساس تعاریف استراتژی بازاریابی، cannibalization یا خطای هم‌جنس‌خواری نامیده می‌شود و زمانی روی می‌دهد که فروش، میزان درآمد یا سهم بازار محصولی از یک شرکت در نتیجه معرفی محصولی جدید از سوی همان شرکت کاهش یابد.

هر دو شرکت Oppo و Vivo با وجود کاهش عرضه در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۷، شاهد رشد دو رقمی سالانه بوده‌اند. ظاهرا این دو شرکت فروشگاه‌هایی برای عرضه محصولات پرچمدار خود در شهرهای رده یک چین راه‌اندازی کرده‌اند تا سبب برندسازی و رشد ارزش نشان تجاری‌شان گردد. با این حال، مطابق پیش‌بینی کارشناسان Canalys، احتمال دارد تأسیس فروشگاه فیزیکی با توجه به تعداد خریداران با شکست مواجه شود؛ امری که موجب تهدید تحولات رو به رشد این دو کمپانی و بیهوده ساختن اقدامات آنها در این راستا خواهد شد.

Canalys Chinas Smartphone Market First Annual Decline 2017 Report

نکته مهم گزارش Canalys آن است که افت بازار چین اثر زیان‌باری بر آن دسته از سازندگان چینی خواهد داشت که به شدت به بازار خانگی تکیه دارند. شرکت‌هایی که از میان آنها می‌توان به Meizu و Gionee اشاره کرد. این امر با تأثیر بر جریان نقدینگی و سودآوری این شرکت‌ها، بقای آنها را در آینده در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داد و همچنین باعث محدود شدن گسترش آنها در خارج از مرز‌های این کشور خواهد شد. این امر از آن رو اهمیت دارد که ظاهرا شرکت‌هایی همچون لنوو و ZTE بار دیگر توجه خود را به بازار خانگی چین معطوف داشته‌اند؛ مسأله‌ای که باعث تشدید رقابت میان سازندگانی به غیر از پنج شرکت برتر بر سر سهم بازاری اندک خواهد شد.

بازار گوشی‌های هوشمند در چین از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۶ همواره روندی رو به رشد داشته است. با وجود این، به نظر می‌رسد آهنگ کُند رشد در بازار اسمارت‌فون‌های این کشور باعث شده تولیدکنندگان بومی به خارج از مرزهای چین رو کنند تا جایی که بسیاری از سازندگان چینی گوشی‌های هوشمند به سمت هند و بازار در حال رشد اندونزی متمایل شده‌اند. تحلیلگران Canalys با پیش‌بینی احتمال دگرگونی بزرگ بازار گوشی‌های هوشمند در چین، برآورد کرده‌اند که در سال ۲۰۱۸ سازندگان برتر این کشور برنامه‌های تهاجمی برای افزایش یا حفظ سهم بازار خود خواهند داشت.

[ad_2]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi پشتیبانی
fa_IRPersian
en_USEnglish fa_IRPersian