[ad_1]

شرکت اپل در روز پنج‌شنبه اول فوریه ۲۰۱۸ (۱۲ بهمن ۱۳۹۶) گزارش مالی خود از سه‌ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۷ منطبق بر سه‌ماهه اول سال مالی ۲۰۱۸ این شرکت را منتشر کرد. این گزارش اولین نتایج مالی اپل پس از ارائه آیفون X همراه با آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس به حساب آمده و از این لحاظ حاوی اطلاعات مهمی در مورد واکنش بازار نسبت به این گوشی‌های جدید است. سه‌ماهه پایانی سال مصادف با تعطیلات سال نوی میلادی بوده و از این جهت فصل اوج فروش محصولات مختلف از جمله تولیدات اپل به حساب می‌آید. طبق گزارش اپل، در سه‌ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۷ تمامی بخش‌های این شرکت به جز کامپیوترهای مک با افزایش سالیانه درآمد روبرو شده‌اند.

Apple Q1 2018 Financial Results

در طی چند هفته گذشته گزارش‌های متعددی از فروش کمتر از حد انتظار آیفون X منتشر شد؛ امری‌که نگرانی‌هائی را در مورد آینده این محصول در میان سرمایه‌گذاران اپل ایجاد کرد. برخی از معتبرترین موسسات آماری حتی از این نیز فراتر رفته و با اطمینان از توقف تولید آیفون ده سالگی اپل در تابستان پیش رو سخن گفتند. در گزارش اپل از فصل پایانی سال ۲۰۱۷ با اینکه حدس و گمان‌های اولیه در مورد فروش کمتر آیفون‌های این شرکت به حقیقت پیوسته اما برخلاف انتظار درآمد و سود اپل در این میان نه‌تنها کاهش نیافته بلکه با افزایش امیدوارکننده‌ای نیز روبرو شده است. ارزش سهم اپل در اولین ساعت‌های انتشار این گزارش، اندکی با افت روبرو شد اما بلافصله تقویت شده و در معاملات بعد از ساعت اداری با ۳ درصد افزایش نیز روبرو شد که این موضوع را می‌توان به واکنش مثبت بازار و وجود علائم مثبت و امیدوارکننده‌ در این گزارش تعبیر کرد.

تیم‌کوک مدیرعامل اپل در مورد این گزارش مالی اینگونه می‌گوید : « از گزارش بزرگ‌ترین سه‌ماهه تاریخ اپل با رشد گسترده‌ای که شامل بالاترین درآمد [شرکت] تا به امروز از یک رده جدید آیفون بوده است بسیار هیجان‌زده‌ایم. آیفون X از انتظارات ما عبور کرد و از زمان ارائه آن در ماه نوامبر، هر هفته پر فروش‌ترین آیفون بوده است. ما همچنین به دستاورد شگفت‌انگیزی با رسیدن [تعداد] دستگاه‌های فعال در حال استفاده [اپل] به ۱.۳ میلیارد در ژانویه دست پیدا کرده‌ایم. این یک افزایش ۳۰ درصدی تنها در دو سال است که شاهدی بر محبوبیت محصولات ما و وفاداری و رضایت مشتریان‌مان به حساب می‌آید».

Apple Q1 2018 Financial Results

درآمد کلی اپل در سه‌ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۷ به رقم ۸۸.۲۹۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به درآمد حاصل شده در زمان مشابه در سال قبل یعنی ۷۸.۳۵۱ میلیارد دلار، افزایشی معادل ۱۳ درصد را تجربه کرده است. این درآمد طبیعتا نسبت به فصل قبلی یعنی سه‌ماهه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۷ کاملا بالاتر بوده و بیش از ۶۸ درصد رشد را نشان می‌دهد. سود تقلیل یافته به ازای هر سهم در این سه‌ماهه ۳.۸۹ دلار اعلام شده که ۱۶ درصد با افزایش روبرو شده است. به گفته Loca Maestri مدیر مالی ارشد اپل، جریان نقدینگی در این سه‌ماهه به رقم ۲۸.۳ میلیارد دلار رسیده و ۱۴.۵ میلیارد دلار نیز از طریق برنامه بازگشت سرمایه به سهام‌داران پرداخت شده است.

طبق معمولا بالاترین درآمد شرکت اپل از فروش آیفون‌های این شرکت به دست آمده و پس از آن با اختلاف زیاد بخش سرویس‌ها و خدمات این برند قرار دارد. در ادامه با جزئیات فروش و درآمد هریک از بخش‌های پنج‌گانه شرکت اپل آشنا می‌شویم.

آیفون : فروش کمتر، درآمد بالاتر به واسطه قیمت بیشتر

اپل برای اولین بار سه‌ آیفون را در سال ۲۰۱۷ به بازار ارائه کرد؛ آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس به عنوان ادامه‌ای بر مدل‌های سال قبل این شرکت و با حداقل تغییرات ظاهری به بازار عرضه شده و تغییرات داخلی مرتبط با دوربین و پردازنده و بدنه شیشه‌ای با امکان شارژ بی‌سیم تنها موارد تغییر یافته در این دو مدل را تشکیل می‌دادند. این دو مدل پس از معرفی در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور ۹۶)، یک هفته بعد در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور ۱۳۹۶) به بازار ارائه شده و در نتیجه آمار فروش آنها در گزارش مالی فعلی اپل به طور کامل منعکس شده است.

داستان آیفون X اندکی متفاوت بوده و این گوشی علاوه بر تأخیر در ورود به بازار در نوامبر ۲۰۱۷ (اواسط آبان ۱۳۹۶) با قیمت پایه ۹۹۹ دلاری، گران‌قیمت‌ترین آیفون اپل از ابتدا تا به امروز نام گرفته است. قیمت فراتر از انتظار آیفون ۱۰، متوسط قیمت آیفون‌های اپل را به ۷۹۶ دلار رساند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، با نزدیک ۱۰۰ دلار افزایش همراه بوده است و همین امر از نگاه صاحب‌نظران عاملی برای کاهش یافتن تعداد آیفون‌های عرضه شده به بازار در سه‌ماهه پایانی سالی ۲۰۱۷ بوده است.

Apple iPhone 8 iPhone 8 Plus iPhone X

اپل آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۱۰

طبق گزارش اپل، تعداد آیفون‌های عرضه شده در این سه‌ماهه به ۷۷.۳۱۶ میلیون عدد رسیده که در مقایسه با سال گذشته با تعداد عرضه ۷۸.۲۹۰ میلیون عددی نزدیک به ۱ درصد کاهش یافته است این کاهش زمانی جالب می‌شود که بدانیم اپل امسال سه‌ آیفون را در این دوره زمانی در بازار داشته است. با وجود کاهش در تعداد گوشی‌های عرضه شده به بازار، درآمد اپل از این رده با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته به ۶۱.۵۷۶ میلیارد دلار رسیده که عمده علت آن را می‌توان در قیمت بالای آیفون X‌ و بالا رفتن متوسط قیمت گوشی‌های این شرکت جست‌وجو کرد. اپل در فصل تعطیلات در تلاش برای جلب مشتریان در بازارهای حساس به قیمت نظیر چین و هند مدل‌های قدیمی‌تر خود را نیز با قیمت‌های کمتر به بازار عرضه کرد. طبق اعلام اپل نزدیک به ۶۵ درصد از درآمد این شرکت در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ به بازارهای بین‌المللی تعلق داشته و اقداماتی از این دست می‌تواند به بهبود جایگاه اپل در اینگونه بازارها کمک فراوانی کند.

آی‌پد : رشد ناچیز درآمد و عرضه

فروش و عرضه آی‌پدهای اپل نسبت به سال گذشته با تغییر مهم و معنی‌داری روبرو نشده و همچنان در سطح اندکی قرار دارد. طبق آمار ارائه شده، در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۳.۱۷۰ میلیون آی‌پد به بازار ارائه شده که از لحاظ تعداد نسبت به سال گذشته با افزایش تنها ۱ درصدی روبرو شده است. درآمد اپل از این رده نیز با ۶ درصد افزایش نسبت به گذشته به ۵.۸۶۲ میلیارد دلار رسیده است که تنها ۶.۶ درصد از درآمد کلی اپل را در این بازه زمانی تشکیل می‌دهد.

Apple iPad Pro

اپل آی پد پرو

کامپیوترهای مک : کاهش عرضه و درآمد

در بخش مک شامل کامپیوترهای دسک‌تاپ و لپ‌تاپ‌های مک‌بوک با توجه به عرضه نشدن محصول جدید و قابل توجه، در هر دو بخش تعداد و درآمد با کاهش روبرو هستیم؛ تعداد دیوایس‌های مک عرضه شده در این رده به ۵.۱۱۲ میلیون عدد می‌رسد که درآمدی معادل ۶.۸۹۵ میلیارد دلار را برای اپل به همراه داشته است و در هر دو مورد یعنی تعداد و درآمد با کاهش ۵ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو می‌شویم.

Apple iMac Pro

اپل آی مک پرو

بخش سرویس‌ها و خدمات : بالاترین درآمد پس از آیفون

بخش سرویس‌ها و خدمات اپل که موارد مهمی همچون فروشگاه App Store، سرویس پرداخت Apple Pay و سرویس موسیقی Apple Music در آن جای می‌گیرند سودآورترین بخش اپل پس از آیفون‌های این شرکت است. درآمد اپل در این بخش در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ به ۸ میلیارد و ۴۷۱ میلیون دلار بالغ شده است که اندکی نسبت به سه‌ماهه پیشین و درآمد ۸.۵۰۱‌ میلیارد دلاری کاهش پیدا کرده اما مقایسه آن با درآمد ۷.۱۷۲‌ میلیارد دلاری سال گذشته، ۱۸ درصد رشد را نشان می‌ًدهد.

Apple Music

سایر محصولات : کسب درآمد بالا

بخش سایر محصولات یا Other Products مجموعه‌ای شامل Apple TV، ساعت‌های هوشمند اپل واچ، محصولات صوتی Beats، آی‌پاد تاچ و لوازم جانبی با برند اپل می‌شود که طبق معمول نتایج آنها در یک زیر مجموعه مشترک ارائه می‌شود. درآمد اپل از این بخش در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ به ۵.۴۸۹ میلیارد دلار رسید که نسبت به زمان مشابه در سال قبل با ۳۶ درصد و در مقایسه با سه‌ماهه سوم با ۷۰ درصد افزایش روبرو بوده است. عمده علت افزایش درآمد در این بخش را شاید بتوان به فروش بالاتر اپل واچ در فصل تعطیلات که رابطه مستقیمی با فروش آیفون‌های این شرکت دارد مرتبط دانست.

Apple Watch Series 3

اپل واچ سری ۳

اپل طبق معمول در انتهای گزارش خود پیش‌بینی این شرکت از نتایج مالی سه‌ماهه اول سال جاری منطبق بر سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ را به شرح زیر منتشر کرده است :

– درآمد مابین ۶۰ تا ۶۲ میلیارد دلار

– حاشیه سود ناخالص مابین ۳۸ تا ۳۸.۵ درصد

– هزینه‌های عملیاتی مابین ۷.۶ تا ۷.۷ میلیارد دلار

– دیگر درآمدها (یا هزینه‌ها) نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار

– میزان مالیات نزدیک به ۱۵ درصد 

[ad_2]

ارسال دیدگاه

logo-samandehi پشتیبانی